Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Analiza Cen LATO

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


21.03.2022 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2022
Skala wzrostów cen wycieczek na sezon lata 2022 nadal wysoka


Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2022. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli 1 - 7 sierpnia 2022 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

1.
Niniejsze zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 10 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 marca 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu,
średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 54 złote. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 49, 46 i 19 złotych, w dwóch zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 4 i 42 złote, a jeszcze wcześniej podniosły się o 113, 20, 12 i 22 złote. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów do Portugalii
o średnio 100 złote, a nieco mniejszy był spadek cen na wyspach Lanzarote i Korfu o 75 i 37 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie o 297 złotych, a w znacząco mniejszej skali w Hurghadzie i Marsa Alam o średnio 178 i 159 złotych.   

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 3 i 7 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Najbardziej umiarkowane wzrosty miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii i Grecji
o średnio 21, 30 i 31 złotych, nieco większe w Turcji o 54 złote, a największe w Egipcie o 154 złote.

2
. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 533 złote. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich 10 zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj
o średnio 902 złote, a niewiele mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Teneryfie o 846 i 833 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 136 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty ósmy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okesu sprzed roku.  

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,10 zł/litr wobec 2,51 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 103,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 81,9 procent, a przed dwoma o 53,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystych kolejny raz zmniejszyła skalę osłabienia. Tym razem wyniosła ona około 3,6 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 6,7 procent, a przed dwoma o 8,4 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu znacznie droższego paliwa wzrosła do nowego rekordowego poziomu. Zawierał się on w historycznie wysokim przedziale +440/+450 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +425/+435, a przed dwoma +365/+375 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie
o średnio 819 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich o 562 złote, a mniejsze miały miejsce w Turcji, Grecji i Bułgarii o 456, 443 i 387 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach
największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku
o średnio 753, 724, 657, 616 złotych, niewiele mniejsze miały miejsce na Majorce i we Włoszech o 582 i 536 złotych. Wyraźnie mniejsze były wzrosty średnich cen w Portugalii, Tunezji i na Malcie o średnio 413, 277 i 191 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu
o średnio 662 złote, a nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Bułgarii, Turcji i Grecji o odpowiednio 415, 390, 388 i 375 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miały miejsce w Albanii
o 812 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Cypr, Majorkę, do Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej o średnio 494, 383, 363 i 348 złotych, a jeszcze mniejsze do Tunezji, Włoch i Maroka o średnio 208, 201 i 200 złotych. Ponownie jedynym kierunkiem, na którym ceny wycieczek w tym ujęciu nieznacznie spadły, czyli o 3 złote, była Malta.

3.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i TUI Poland
o około 410 i 440 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 490 złotych (biuro Best Reisen) do 590 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzynastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 53 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 33 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Rainbow z liczbą 26 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 15 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland
7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland po 8 ofert przed biurami Rainbow i Coral Travel 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel 8 ofert i TUI Poland 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biuro TUI Poland 5 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Exim Tours 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Turcji.

4.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W szesnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów, ale miała miejce wymiana na pozycjach drugiej i trzeciej oraz na czwatej i piatej. Z pozycji drugiej na trzecią przesunęło się biuro Coral Travel, a ruch odwrotny wykonało biuro Exim Tours. Przyczyną był wzrost cen ofertowych w tym pierwszym biurze i jednoczesny spadek w drugim.

Na dole tabeli z pozycji czwartej na piątą przesunęło się biuro Rainbow, a z piątej na czwartą biuro Grecos. Przyczyną awansu tego ostatniego był nieduży spadek średnich cen ofertowychDla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym skład pierwszej piątki jak organizatorów był taki sam jak obecnie, ale zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Najistotniejsze z nich to awans biura TUI Poland z pozycji czwartej na pierwszą oraz spadek o jeden szczebel z pozycji pierwszej biura Exim Tours i o dwa szczeble z pozycji drugiej biura GrecosNależy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.


Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl


Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego